Hildegardi nõuanded ja retseptid

Bingeni klooster

Bingeni klooster

Sügise hingeõhku on juba tunda. Pimedus, rõskus ja jahedus ümbritsevad meid järgneva poole aasta vältel, nagu see aastast aastasse ikka kordub. Et ennast kõigest hoolimata mõnusasti tunda, tuletame meelde vanu tarkusi, mille paikapidavus on aastasadade vältel järele kontrollitud.

Nii, nagu meil on alati olnud au sees rahvatarkus ja oleme põlvkondade viisi osanud kasutada taimede väge, on Lääne Euroopas rahvatarkuse säilitajaks olnud kloostrid. Keskaegsest Bingenist pärit püha Hildegardi retseptid on nii Saksamaal kui Prantsusmaal kuum teema, tema ravimeetoideid uuritakse teaduslikult ja on avastatud, et  need peavad paljuski paika. Hildegardile on Euroopa tänu võlgu ka spelta säilimise ja selle propageerimise eest.

Siinkohal mõned Hildegardi retseptid, mis peaksid aitama masendust ja kurbust peletada ning närve tasakaalus hoida.

Hildegardi närviküpsised

  • 1,5  tassi võid
  • 3 tassi pruuni suhkrut
  • 2 lahtilöödud muna
  • 0,5 tl soola
  • 6 tassi speltajahu
  • 2,25 tl kaneeli
  • 2,25 tl muskaatpähklit
  • 0,5 tl nelki

Sega suhkur ja või heledaks vahuks. Lisa munad. Sega ja lisa kuivkomponendid kreemjale massile. Lõpuks sõtku sisse jahu. Keera vahapaberis kangiks ja jahuta paar tundi. Kõvastunult lõika õhukesed viilud, küpseta 190 C (375 F) juures. Soovi korral võib lisada tassi purustatud mandleid.

Antud kogusest tuleb ca 300 küpsist. Süüa 3-5 küpsist päevas. Eriti head koolilastele, kuid liigsel annustamisel võivad õpetaja üle kavaldada.

Ka speltahelelbe- ja kaerahelbeputru  soovitas Hildegard närvide tugevdamiseks süüa, samuti mandleid.

Karastatud vein

Aja kiirelt keema klaas parimat veini, mis kodus on. Kui mullid tõusevad, kalla kohe korraga sisse pool klaasi külma vett.  Joo väikeste lonksudega.
Seda jooki võib ette valmis teha ja hoida termoses (üle öö).  Aitab ärrituse ja kurbuse vastu, annab ka hea une.

Närve aitavat korras hoida ka sinise kaltsedoni  kehal (nahal) kandmine.

Hildegardi soovitusi täiendaksin omalt poolt veel lihtsa depressioonivastase nipiga: pimedal ajal vaadake elusat tuld. Kaminat, ajusuud või küünlaid. Tulest saame päikesevalgusega identse lainepikkusega valgust,  mida keha vajab, et olla rõõmus ja reibas.

Rubriigid: Mõtteainet, Tervis, Toiduretseptid, Toitumisnõuanne, Traditsioonide tarkus, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>